Teri T. Erbes whose work focuses on portraiture divides her time as a photographer between Istanbul and New York. 

Teri has attended Joey L.'s London workshop on portraiture, she has joined Hellen Van Meene masterclass in Istanbul and in New York she completed ICP course "The Portraiture; Visual Sincerity and the Construction of Truth"  with Ben Gest .

She is one of the 40 photographers who contributed to Turkey's Face Bank Project  with her portraits of contemporary Turkish artists. Her work has been displayed at the French Cultural Institute in Istanbul.

For more information on Teri's work, to book for a portrait session to update your profile photos professionally, or to just say hello, feel free to get in touch.


Teri T. Erbeş portre fotoğrafçılığını İstanbul ve New York'ta sürdürmektedir.

Katıldığı fotoğraf eğitimleri arasında Joey L. ile portre ve ışık atölyesi, İstanbul'da Hellen van Meene Ustalık Sınıfı, New York ICP'de Ben Gest ile 'Portrede Görsel İçtenlik ve Gerçeğin Yapılandırılması' portre atölyesi bulunmaktadır.

Muammer Yanmaz önderliğinde Yüz Kumbarası Projesi kapsamında Türkiye'nin alanında iz bırakan yüzlerini fotoğraflayan 40 fotoğrafçıdan biridir. 40 çağdaş sanatçı portresiyle katıldığı sergi İstanbul Fransız Kültür Merkezi'nde gerçekleşmiştir.

Daha fazla bilgi almak, portre fotoğraflarınızı profesyonelce güncellemek ya da sadece bir merhaba demek isterseniz lütfen bir mesaj atın.


Using Format